Wzywanie pomocy

Sytuacja zagrożenia, zabłądzenia lub wypadku, którego jesteśmy świadkiem, wymaga określonych działań. Oczekując na ratowników należy zabezpieczyć poszkodowanego i udzielić mu pomocy przedmedycznej. Podstawową zasadą będzie nie powiększanie strat i sprawne wezwanie pomocy.
W momentach zagrożenia zachowaj spokój i rozwagę.
Zanim wezwiesz pomoc zadbaj o bezpieczeństwo własne i osób towarzyszących.
Odejdź z miejsca niebezpiecznego. Zejdź z jezdni. Zejdź z grzbietu w czasie burzy itp.
Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Na drodze – ustaw trójkąt (włącz światła awaryjne). W górach zabezpiecz poszkodowanego przed wychładzaniem się (folia NRC). Jeśli to konieczne, odsuń go z miejsca niebezpiecznego (spadające kamienie, ogień, pioruny). Uprzedź innych ludzi, aby nie zbliżali się do miejsca niebezpiecznego.
Sprawdź stan poszkodowanego. Jeśli to konieczne, zatamuj masywne krwotoki (pamiętaj o rękawiczkach). Sprawdź przytomność i oddech osoby poszkodowanej. Zapewnij drożność dróg oddechowych. Nigdy nie podawaj nieprzytomnemu nic do ust.
Jeżeli decydujesz się wezwać pomoc, przygotuj się do rozmowy z ratownikiem dyżurnym.
- Określ stan i liczbę poszkodowanych. Jeżeli masz możliwość, ustal ich nazwiska i wiek.
- Jeśli nie byłeś świadkiem, zdarzenia dowiedz się, co się stało.
- Sprawdź, czy wiesz gdzie jesteś. Postaraj się możliwie dokładnie określić to miejsce. Jeśli masz kłopot, przypomnij sobie, skąd i dokąd szedłeś, zobacz czy w pobliżu są jakieś charakterystyczne znaki (formy terenu).
Jeżeli masz kłopot z określeniem miejsca pobytu, pomocna będzie jedna z aplikacji (Ratunek / Wezwij Śmigło), które można ściągnąć na smartfona. - Podaj swoje dane i numer kontaktowy. Jeśli znajdujesz się w większej grupie, warto podać numer alternatywny (problemy z zasięgiem / wyładowującym się telefonem).
- Nigdy nie rozłączaj się pierwszy. Poczekaj na ew. pytania i informację o przyjęciu zgłoszenia.
Zapamiętaj TELEFONY ALARMOWE obowiązujące w całych górach w Polsce:
- telefon stacjonarny 985
- telefon komórkowy 601 100 300
Aplikacja Ratunek - www.ratunek.eu
Inne formy wzywania pomocy. Stosowane gdy nie ma łączności telefonicznej i nie można opuścić miejsca zdarzenia. Pamiętać jednak trzeba o ograniczonej skuteczności tej metody w terenach zalesionych.
- Świetlny lub głosowy sygnał wysyłany 6 razy na minutę.
W regularnych odstępach co 10 sekund. Po każdej serii sygnałów następuje minuta przerwy. - Potwierdzeniem odebrania wezwania pomocy, jest odpowiedź dźwiękowa lub świetlna.
3 razy na minutę – w odstępach 20 sekundowych. - W razie zobaczenia lub usłyszenia takiego sygnału w górach zawiadom GOPR.
Od ciebie zależy szybkość i powodzenie akcji ratowniczej. Pamiętaj, że ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie.